V kašně na náměstí bude stát golem

úterý, 20. březen 2012 v 08.00 | autor: kap

Brandýs nad Labem (kap) – Návrh vnitřku kruhové kašny na brandýském náměstí představil v pondělí 12. března zastupitelům na pracovním jednání autor díla Antonín Kašpar. Kašna by měla mít symboliku, která souvisí s městem, a protože k Brandýsu se nejvíce pojí jméno císaře Rudolfa II., vybral sochař symbol rudolfinské doby, golema. Pověst o golemovi zná každý, ale nikdo podle této pověsti neví, jaký měl vlastně tvar. Nejvíce si golema spojujeme s jeho filmovou podobou vytvořenou pro film Pekařův císař a císařův pekař architektem Rorejsem a na tuto podobu jsou dokonce uznána autorská práva. Proto nesmí být tato filmová podoba nikde ztvárňována. Sochař Kašpar si jako symboliku Rudolfa II., spjatého s městem, vybral golema ve tvaru současných uměleckých trendů, tedy přísně geometrickou. Hlavu golema bude tvořit jakási zlatá zeměkoule a šém bude laserový. Jeho paprsek bude namířen na hodiny na radniční budově.

„Zeměkoule, jako hlava golema, má i další symboliku. Císař Rudolf, a to je také všeobecně známo, měl velkou zálibu nejen v alchymii, ale i v astronomii a astrologii, takže hlava golema jako zeměkoule je dalším symbolem tohoto města,“ řekl sochař Kašpar zastupitelům při předvádění modelu kašny.

Kašna bude umístěna v dolní části náměstí, bude mít uzavřený vodní okruh a nebude mít vodotrysky, ale voda bude sochu golema zahalovat jakousi vodní mlhou, která by měla být barevně osvětlena, a barvy by se měly měnit. Okolo kašny nebudou umístěny lavičky, lidé si budou moci usedat na okraj kruhové kašny. Výška sochy by měla dosáhnout téměř čtyřmetrové výšky. V horní části náměstí, tedy poblíž radnice by pak měla stát socha svatého Jana Nepomuckého, který by měl být ještě vyšší nežli golem v kašně.


Nákres budoucí kašny na brandýském náměstí

Podle informací starosty Ondřeje Přenosila z pracovního zasedání zastupitelů, práce na náměstí naplno začnou již příští pondělí 19. března. Vedení města je zároveň přesvědčeno, že se podaří opět prodloužit termín dokončení celé revitalizace náměstí a město opravdu dostane velkou státní dotaci. Současný termín dokončení revitalizace náměstí je stanoven na 31. května, a to znamená, že v žádném případě do tohoto termínu dokončeno nebude.

Související články

Kategorie: Zpravodajství | Zobrazeno: 2970

HYDE PARK - REAKCE - NÁZORY - OHLASY

Ke článku se ještě nikdo nevyjádřil, buďte první:

Vložit nový názor do Hyde Parku

:
:
:
:
:
: captcha

Inzertní servis

Inzertní servis »

on-line inzerce

Inzertní servis »